Receta

 • Rate us:
  (1 Vote)
 • Img3
  35 min
 • Img3
  4 porcione
 • Img3
  Mesatare

Sanduic me Peskavice HAKO dhe Speca me Ngjyra

Tani që po vijnë ditët e nxehta të verës dhe kemi nevojë gjithnjë e më shumë për vakte të freskëta dhe të shpejta për të evituar qëndrimin e gjatë në kuzhinë duhet të bëhemi kreativë duke improvizuar me shije bazike siç janë perimet sezonale në një sanduiç.  Verës i shkon dhe birra bashkë me pijet freskuese kështu që një peskavicë HAKO e freskët e saposkuqur në mes të këtij sanduiçi është një shoqëruese e mirë në këtë vapë.


Perberesit

 • 1 spec jeshil
 • 1 spec i verdhe
 • 1 spec i kuq
 • 1 qepë
 • Peskavica HAKO
 • Bukë/Panine ose Bagetë
 • Vaj ulliri
 • Kripë

Pergatitja

 1. Prini qepën në kubikë të imët dhe specat shirita-shirita
 2. Gatuani në pak vaj ulliri peskavicën/at deri sa të jenë skuqur dhe të kenë marrë ngjyrë
 3. Në këtë yndyrë shtoni specat me qepën dhe gatuajini për disa minuta deri sa ato të jenë zbutur dhe të kenë lëshuar aromë e shije 
 4. Në bukët/paninen ose bagetën shtroni një shtresë speca, vendosni peskavicën dhe sërish speca me qepë
 5. Kripa dhe erëza të tj sipas dëshirës vetjake  

Tani që po vijnë ditët e nxehta të verës dhe kemi nevojë gjithnjë e më shumë për vakte të freskëta dhe të shpejta për të evituar qëndrimin e gjatë në kuzhinë duhet të bëhemi kreativë duke improvizuar me shije bazike siç janë perimet sezonale në një sanduiç. 

Verës i shkon dhe birra bashkë me pijet freskuese kështu që një peskavicë HAKO e freskët e saposkuqur në mes të këtij sanduiçi është një shoqëruese e mirë në këtë vapë.

 

 

 
 

 
  • 04 410 4100
  • hako@hako.al
 • Tirane - Durres km 5,